По ОП „Околна среда“ за града са отпуснати 13 868 232 лева
От СНЦ „Бизнесът за Пловдив“ алармират, че това ще доведе до удължаване на сроковете по постигане и реализиране целите на проекта
Проектът за подобряване качеството на атмосферния въздух на Пловдив, чрез подмяна на отоплителните устройства на твърдо гориво, който е финансиран от Оперативна програма околна среда за периода 2014 – 2020 година зацикля. Прекратена е обществена поръчка на стойност над половин милион лева по първия етап от изпълнението, заради некоректни условия. Това става ясно от съобщение на Сдружението с нестопанска цел „Бизнесът за Пловдив“.
По оперативнат програма, за гр. Пловдив са отпуснати средства в размер на 13 868 232 лева, напомня орагнизацията на крупния бизнес под тепетата. Още през 2019 година бе обявено, че проектът ще се развива на два етапа – проучване на нагласите на населението, което използва дърва и въглища за отопление, поредица от мащабни разяснителни кампани и фактическо действие по подмяна на уредите.
По първата фаза от проекта бе обявена обществена поръчка, разделена на две обособени позиции с прогнозна стойност 542 000 лв. без ДДС. С решение от 26.05.2020 г., обаче , става ясно, че обществената поръчка се прекратява, тъй като при работата си Комисията е установила, че са необходими съществени промени в условията на обявената обществена поръчка, които биха променили кръга на заинтересованите лица. Така стеклите се обстоятелства, безспорно ще доведат до удължаване на сроковете по постигане и реализиране целите на проекта.
От СНЦ „Бизнесът за Пловдив“, считат че е необходимо да се обърне сериозно внимание в посока осъществяване на този проект, който е от изключителна обществена значимост за град Пловдив и неговите граждани, и е още една крачка в решаването на кризата с мръсния въздух, който е доказан проблем в нашия град.
Сдружението дава пример от Община Димитровград, където вече за започнали изпълнението на такъв проект по същата оперативна програма със същите параметри. Сумата, която получава Димитровград за реализирането му е в размер на 13 млн. лв., като към днешна дата, от средата на месец май, е започнало и набирането на заявления за подмяна на отоплителните инсталации на твърдо гориво.
40 % от общото енергийно потребление в Европейския съюз се формира, следствие на битовите котли и отоплителни уреди в сградите, които стават един от основните причинители на замърсяване на въздуха. Това е причината, поради която обществото е нужно да премине към алтернативни методи на отопление.
Бизнесът напомня, че една от водещите програми на Европейската зелена сделка е тази, която е насочена към намаляване на консумацията на енергия в сградите. Поради тази причина, осъществяването на заложените планове за декарбонизация на икономиката до 2050 г., трябва да мобилизира ексклузивно отоплителния сектор към включване в битката за редуциране на вредните емисии във въздуха.